قدیمی ترین سکونتگاه انسان

قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

غار دربند رشی

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: غار دربند رشی در اطراف سایت سیاهرود رودبار قدیمی ترین سکونتگاه انسان در ایران با بیش از 230 هزار سال شناسایی شده که خود نشانگر حضور طولانی مدت انسان در این منطقه از جنگل ها است و همچنین سایت گشت رودخان تنها سایت دارای شاه‌بلوط در میان سایت های ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، شهرود امیر انتخابی در اولین کارگاه آموزشی حفاظت از جنگل های هیرکانی در گیلان ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری مناسب از ظرفیت بوجود آمده، توضیح داد: جنگلهای هیرکانی اولین اثر ثبت جهانی است که به استان گیلان مربوط می شود و امیدواریم قدر این ثبت را بدانیم و بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود : از 12 سایت جنگل های هیرکانی سه سایت آن در استان گیلان واقع شده است که می توان به سایت لیسار در تالش، سایت گشت رودخان در فومن وسایت سیاهرود در رودبار اشاره کرد.

امیر انتخابی ادامه داد: 19 درصد از کل مساحت ثبت شده یعنی تقریبا 58 هزار هکتار از جنگل‌های ثبت شده متعلق به استان گیلان است که به غیر از ویژگی هایی چون تنوع زیستی و گیاهی و خاص بودن برخی گونه های نادر در جنگل‌های هیرکانی موجود در استان گیلان می توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد.

وی افزود: جنگلهای هیرکانی که در استان گیلان قرار دارند خالی از سکنه هستند و قوانین سختگیرانه یونسکو برای خارج کردن اثر تقریباً از این منظر منتفی است.

این مقام مسئول تاکید کرد : اهمیت اقدامات بعد از ثبت جهانی کم اهمیت تر از ثبت این اثر نیست و از اولین اقدامات استان گیلان در محافظت از جنگل‌های هیرکانی می‌توان گفت تاکنون 22 تابلو راهنمای دو زبانه فارسی و انگلیسی جهت معرفی در نقاط مختلف و در مسیر های سه گانه سه سایت موجود در استان نصب شده است.

وی خاطر نشان کرد: مکانی بعنوان پایگاه دائمی در استان در نظر گرفته شده است و همچنین کارگروه تخصصی جهت حفاظت از این گنجینه گرانبها نیز تشکیل شده است.

امیر انتخابی ضمن برشمردن برنامه های بیشتر برای این اثر طبیعی ملی گفت: برگزاری همایش های ملی و بین المللی، تبلیغات و چاپ بروشور برای شناساندن بهتر این اثر جهانی، فرهنگ سازی و تأکید بر حفاظت مردم محور در جنگل ها از جنگل ها از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ماهیت صنعت گردشگری در کشور ما فرهنگی و تاریخی است حفاظت از جنگل‌های هیرکانی می تواند سهم زیادی در معرفی حرفه ای و شایسته طبیعت فرهنگ و تمدن ایران زمین به زبان های مختلف در سطح بین المللی داشته باشد و این موضوع موجبات جذب گردشگر و رونق اقتصادی برای استان و جوامع محلی نزدیک به سایتها را داشته باشد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.