جاهای دیدنی مشهد مقدس

پس از زیارت، جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید


 

حالا برویم سراغ جاهای دیدنی مشهد:

1- حرم امام رضا(ع)

جاهای دیدنی مشهد حرم امام رضا

مرکز کانونی مشهد حرم امام رضا(ع) است. برخی از افراد در سفر به مشهد تنها به زیارت امام رضا(ع) می‌روند و از معنویات این حرم لذت می‌برند. از سوی دیگر داخل صحن و حرم زیبایی‌های فراوان خود را دارد. آئینه‌کاری‌های هنرمندانه، درهایی با نقوش اسلیمی و صحن‌هایی باصفا از جمله دیدنی های داخل حرم است. علاوه بر این وجود مقبره افراد برجسته‌ای نظیر شیخ بهایی داخل حرم امام رضا(ع) امکان بازدید از آنها پس از زیارت را فراهم آورده است.

آدرس حرم امام رضا(ع) در گوگل مپ

2- موزه آستان قدس رضوی

جاهای دیدنی مشهد موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی به حرم امام رضا(ع) بسیار نزدیک است. بازدید از این موزه زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. این موزه بخش‌های متفاوتی دارد؛ از میان این بخش‌ها می‌توان به موزه قرآن و نفایس، موزه تاریخ حرم رضوی، تالار آثار استاد فرشچیان، موزه هدایای رهبری، موزه تخصصی فرش، گنجینه تمبر و اقلام پستی، موزه مردم‌شناسی، گنجینه اسکناس، گنجینه سکه، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان و گنجینه نجوم اشاره کرد.
علاوه بر این بسیاری از ورزشکاران نامی و نخبگان علمی کشور، مدال‌های ارزشمند خود را در دوره‌های زمانی مختلف به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده‌اند.

آدرس موزه آستان قدس رضوی در گوگل مپ

3- مسجد گوهرشاد مشهد

دیدنی های مشهد مسجد گوهرشاد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد مسجد گوهرشاد است. مسجد گوهرشاد هم در فاصله بسیار کمی از حرم امام رضا(ع) واقع شده است. مسجد گوهرشاد از آثار تاریخی دوران تیموری است. گنبد مسجد گوهرشاد 41 متر و هر یک از مناره‌های مسجد 43 متر ارتفاع دارند. ایوان مقصوره، تابلوی هنرنمایی هنرمندان دوره تیموری است. کتیبه بایسنقر در همان ابتدا در ایوان مقصوره جلب توجه می‌کند. کاشی‌کاری‌های بسیار زیبای این ایوان، از دیگر جذابیت‌های مسجد گوهرشاد است.

آدرس مسجد گوهرشاد در گوگل مپ


 

4- آرامگاه پیرپالاندوز مشهد

جاهای دیدنی مشهد پیرپالاندوز

از دیگر اماکن دیدنی مشهد می‌توان به آرامگاه پیرپالاندوز اشاره کرد. این آرامگاه در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است. این مکان آرامگاه عارفی به نام محمد عارف عباسی است. از آنجایی که بنای آرامگاه در دوران صفویه ساخته شده، آثار معماری این دوره را می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان مشاهده کرد. از جمله زیبایی‌های آرامگاه پیرپالاندوز می‌توان به گنبد پیازی شکل آن اشاره کرد. انوع رنگ‌های آبی که در کاشی‌کاری‌های گنبد به کار رفته آرامش فوق‌العاده‌ای به بیننده منتقل می‌کند. کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ و زیبایی که در دیوارهای آجری ساختمان به کار رفته، این آرامش را تقویت می‌کند.

آدرس آرامگاه پیرپالاندوز در گوگل مپ

5- گنبد سبز مشهد

دیدنی های مشهد گنبد سبز

گنبد سبز یکی دیگر از مکانهای دیدنی مشهد است. این گنبد در نزدیکی حرم امام رضا(ع) واقع شده است و تقریبا 10 دقیقه با ماشین با هم فاصله دارند. گفته می‌شود این گنبد متعلق به آرامگاه شیخ محمد مومن عارف استرآبادی از عرفای به‌نام است. گنبد بیشتر از آنکه سبز باشد، آبی مایل به سبز است. ساختمان اصلی این گنبد هشت ضلعی است و 4 دیوار اصلی دارد. همه این دیوارها تا بالا پوشیده از کاشی است. کاشی‌هایی که رنگ‌هایی دلنشین و ترکیبی هنرمندانه دارند.
قدمت این گنبد به سال 904 هجری قمری در دوران صفویه بازمی‌گردد.

آدرس گنبد سبز در گوگل مپ

6- مسجد 72 تن

مکان های دیدنی مشهد مسجد 72 تن

درباره مسجد 72 تن مشهد و قدمت آن نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند مسجد 72 تن را خواجه نظام الملک بنا کرده و با نام مسجد جامع نوغان شناخته می‌شده است. گروهی دیگر نیز بر این باورند که این مسجد مسجد سنی های مشهد بوده و در سال 855 هجری قمری ساخته شده است. عده‌ای نیز می‌گویند که این مسجد آرامگاه امیر غیاث الدین شاه ملک تیموری است.

در هر حال این مسجد یکی از دیدنی های مشهد است که سر زدن به آن خالی از لطف نیست. تماشای کاشی‌کاری‌ها، معماری و گنبد زیبای این مسجد به شما آرامش می‌دهد.

آدرس مسجد 72 تن در گوگل مپ


 

7- باغ نادری مشهد

مکان های دیدنی مشهد باغ نادری

یکی از مکان های تاریخی مشهد باغ نادری است. باغ نادری محوطه‌ای بزرگ، سرسبز و باصفا است که در مرکز آن آرامگاه نادرشاه افشار واقع شده است. البته آرامگاه نادر در ابتدا در این محل نبوده است. قوام السلطنه در سال 1296 هجری قمری بقایای جسد نادرشاه را از تهران به این باغ منتقل کرد. در آن زمان آرامگاهی کوچک و ساده برای نادر در آن محل ساخته شد، اما بعدها ساختمان و باغی بزرگ برای آن بنا شد. در سال 1342 عملیات ساخت این عمارت به پایان رسید.
به غیر از آرامگاه یک موزه و فروشگاه آثار دستی و سنتی هم در فضای باغ وجود دارد.

آدرس باغ نادری مشهد در گوگل مپ

8- کلیسای مسروپ مقدس

دیدنی های مشهد کلیسا مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس از دیگر مکان های دیدنی مشهد است. البته این کلیسا در بین مردم بیشتر با نام کلیسای مریم مقدس شناخته می‌شود. کلیسای مسروپ مقدس در خیابان جانبازان واقع شده است. این کلیسا را ارامنه ساکن مشهد در سال 1941 ساخته‌اند. وسعت این مکان مقدس چندان زیاد نیست و در حدود 300 مترمربع است. دو گنبد مخروطی شکل با صلیب‌های کوچکی که بر روی‌شان قرار دارند، از دور نشان‌دهنده کلیسا هستند. گفتنی است در حال حاضر مراسم مذهبی گروهی در کلیسای مسروپ مقدس برگزار نمی‌شود.

آدرس کلیسای مسروپ مقدس در گوگل مپ

9- حمام مهدی قلی بیک مشهد

جاهای دیدنی مشهد حمام مهدی قلی بیک

یکی دیگر از مکان های تاریخی مشهد حمام مهدی قلی بیک است. این حمام که یکی از بزرگترین حمام های قدیمی مشهد است در دوران صفویه ساخته شده است. این حمام با نام حمام شاه و حمام رضوی هم شناخته می‌شود.

سقف حمام با طراحی‌های رنگارنگ و زیبا تزئین شده است. مساحت حمام حدود 2000 مترمربع است. حمام مهدی قلی خان مانند بسیاری از دیگر حمام‌های ایرانی دارای بخش‌های مختلف است. از خزینه، تون، چال حوض، نظافت‌خانه و… . در ساخت این حمام از مصالحی نظیر ساروج، آهک، فلز، کاشی و شیشه به کار رفته است. اگر حمام مهدی قلی بیک هم انتخاب شما از بین دیدنیهای مشهد است، با دیدن آن یک تیر و دو نشان زده‌اید. چرا که این حمام در حال حاضر به موزه مردم شناسی مشهد هم تبدیل شده است. در این موزه آثار و وسایلی وجود دارد که سبک زندگی مردم مشهد در گذشته را به نمایش می‌گذارد.

آدرس حمام مهدی قلی بیک در گوگل مپ


 

جاذبه های تفریحی مشهد

دیدنی های مشهد

برخی از ما آنقدرها هم طرفدار دیدن مکان های تاریخی نیستیم. خیلی‌ها هم این دیدنی‌ها را دوست دارند اما تنوع هم دلشان می‌خواهد. بنابراین بهتر است مراکز تفریحی مشهد و مناطق گردشگری مشهد هم اطلاعاتی کسب کنیم. در ادامه مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد را معرفی می‌کنیم.

10- کوهسنگی مشهد

دیدنی های مشهد کوهسنگی

اگر علاقه‌ای به دیدن آثار تاریخی ندارید، گزینه‌های دیگری برای شما وجود دارد. یکی از مکان های تفریحی مشهد پارک کوه سنگی است. مجموعه کوهسنگی دومین پارک بزرگ مشهد است. این پارک در سال 1310 در مناطق ییلاقی مشهد ساخته شده است. استخر بسیار بزرگی که در وسط پارک فضا را باصفا و دلپذیر کرده است. مجموعه کوه سنگی از برترین نقاط دیدنی مشهد است.

کوهسنگی به فرودگاه مشهد (فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد) نزدیک است.

آدرس کوهسنگی در گوگل مپ

11- آرامگاه فردوسی در توس

مناطق دیدنی مشهد مقبره فردوسی

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی اطراف مشهد توس است. بنابراین در سفرتان به مشهد حتما به توس هم بروید. توس تا مرکز شهر مشهد تقریبا 30 کیلومتر فاصله دارد و در زمانی کمتر از یک ساعت به این شهر تاریخی می‌رسید. آرامگاه فرودسی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد در توس واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آرامگاه این شاعر پرآوازه ایرانی بعد از حرم امام رضا(ع) پرگردشگرترین نقطه استان خراسان رضوی است. مهدی اخوان ثالث، شاعر معاصر و خالق اثر بی‌نظیر زمستان هم در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده است.

توس به غیر از اینکه آرامگاه فردوسی و اخوان را در خود جای داده، آب و هوای دلپذیری نیز دارد. آن طور که در تاریخ آمده، یکی از دلایل رونق توس همین آب و هوای خوشایند بوده است. بنابراین گردش در توس را هم در لیست مناطق دیدنی مشهد بگنجانید.

آدرس آرامگاه فردوس در گوگل مپ


 

12- پارک وکیل آباد

مکان های تفریحی مشهد پارک وکیل آباد

یکی دیگر از پارک های زیبا و بزرگ مشهد پارک وکیل آباد است. مساحت این پارک حدود 260 هزار مترمربع است. همین عدد نشان از بزرگی و وسعت قابل توجه پارک دارد. این پارک که در منطقه وکیل آباد واقع شده دارای معابر و فضاهای بسیار زیبا و دل‌انگیز است. در این باغ انواع درختان کاج و نار کهنسال به فراوانی دیده می‌شود.
یکی دیگر از امتیازات پارک وکیل آباد یک چشمه آب طبیعی است که محیط پارک را باصفاتر کرده است. اگر به دنبال مکان های تفریحی مشهد می‌گردید، پارک وکیل آباد را حتما در نظر داشته باشید.

آدرس پارک وکیل آباد در گوگل مپ

13- چالیدره مشهد

مکان های تفریحی مشهد چالیدره

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد چالیدره است. چالیدره در غرب مشهد و در فاصله حدودا 30 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است. چالیدره یکی از اماکن تفریحی مشهد است که در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این منطقه توریستی از امکانات متنوع و متعددی برای تفریح و خوشگذرانی برخوردار است.

در چالیدره یک دریاچه مصنوعی زیبا وجود دارد که قایق‌سواری در آن بسیار لذت‌بخش است. انواع قایق‌های کوچک و بزرگ در این دریاچه برای تفریح در دسترس است. اما به غیر از قایق‌سواری این دریاچه جاذبه‌های دیگری هم دارد. تله سیژ یکی از این تفریحات است. شما با سوار شدن بر تله سیژ از روی دریاچه عبور می‌کنید و از زیبایی‌های آن لذت می‌برید.

چالیدره را بدون شک می‌توان یکی از اماکن تفریحی مشهد دانست. زیرا امکانات تفریحی این شهر واقعا فراوان است. از دیگر امکانات چالیدره می‌توان به بانجی جامپینگ، ماهی گیری در دریاچه، برج گردان و زیپ لاین اشاره کرد.
خوراکی‌ها و غذاهای لذیذ رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌هایی که در چالی دره وجود دارد، بعد از گردش و تفریح واقعا می‌چسبد. با این اوصاف چالیدره از اصلی‌ترین جاهای گردشگری مشهد است.

آدرس چالیدره در گوگل مپ

14- طرقبه مشهد

دیدنی های مشهد طرقبه

حتما نام طرقبه مشهد را زیاد شنیده‌اید. طرقبه از دیگر مراکز تفریحی مشهد است که آب و هوای دلپذیری دارد. این آب و هوای خوشایند مدیون موقعیت کوهستانی طرقبه است. وجود تعداد زیادی رستوران و کافه با غذاهای خوشمزه و معروف در طرقبه رضایت خاطر مهمانان را جلب می‌کند.
علاوه بر رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد، امکانات تفریحی دیگری نیز در طرقبه وجود دارد. از جمله این امکانات می‌توان به مجتمع سوارکاری، مجتمع ورزشی، باغ وحش، دهکده آبی، پیست اسکی، مجتمع های تجاری و مراکز خرید اشاره کرد. با این اوصاف طرقبه از پرطرفدارترین مناطق دیدنی مشهد به شمار می‌آید.

آدرس طرقبه در گوگل مپ

15- شاندیز مشهد

جاهای دیدنی مشهد شاندیز

یکی دیگر از مناطق گردشگری مشهد شاندیز است. البته بیشتر شاندیز را بیشتر به خاطر کباب‌های لذیذ و شیشلیک‌های معروفش می‌شناسند. شاندیز با فاصله حدودا 20 کیلومتر از مشهد، منطقه‌ای ییلاقی با آب و هوای عالی است. همین آب و هوای خوب باعث ساخت تعداد زیادی رستوران در دل باغ‌های منطقه شده است. و همان طور که اشاره شد انواع کباب‌های خوشمزه در این رستوران‌ها آماده و سرو می‌شود. ظروف سنگی شاندیز بسیار معروف است، با خرید دیزی‌های سنگی از این شهر، می‌توانید آبگوشت‌های خوش‌طعمی بپزید.
شاندیز به عنوان یکی از نقاط دیدنی مشهد سالانه پذیرای گردشگران پرتعدادی از سراسر کشور است. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، تفریح در شاندیز را از دست ندهید.

آدرس شاندیز در گوگل مپ

16- سرزمین موج های آبی مشهد

مراکز تفریحی مشهد سرزمین موج های آبی

برای رفتن به جاهای تفریحی مشهد مجبور نیستید که حتما از شهر خارج شوید. از جذابترین تفریحات در این شهر رفتن به مجموعه های آبی است. سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب و… از جمله این مجموعه‌هاست. بنابراین یادتان باشد که در سفر به مشهد، لباس شنا با خود ببرید.
احتمالا همه تفریحات در سفر با دوستان و آشنایان خوش می‌گذرد اما شنا و تفریح در مجموعه‌های آبی جای خودش را دارد. اگر با دوستان و دسته‌جمعی به مشهد رفته‌اید، رفتن به این مجموعه های آبی مشهد را از دست ندهید.

آدرس سرزمین موج های آبی در گوگل مپ

بهترین مراکز خرید مشهد

دیدنی های مشهد مراکز خرید

خرید سوغات از آداب سفر است. سوغات شهرهای ایران هم تنوع و جذابیت فراوانی دارند. در مشهد هم می‌توانید سوغاتی‌های متنوع و زیبایی برای بستگان و دوستانتان بیابید. از معروف‌ترین سوغاتی های مشهد می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، سجاده و… اشاره کرد. برای تهیه سوغات مراکز خرید فراوانی در مشهد وجود دارد. از جمله این مراکز خرید می‌توان به بازار رضا، مرکز تجاری الماس شرق، مجتع تجاری پروما، مجتمع تجاری آلتون و… اشاره کرد. این مراکز خرید با توجه به ویژگی‌هایشان از دیدنیهای مشهد هم به شمار می‌آیند.

رستوران های معروف مشهد

رستوران های مشهد

و در نهایت باید به بخش خوشمزه ماجرا اشاره کرد. در مشهد رستوران های شناخته‌شده‌ای وجود دارند که خاطره شیرینی در کام مسافران باقی می‌گذراند. چلوگوشت و انواع کباب از جمله شیشلیک از غذاهای معروف و لذیذ رستوران های مشهد است. رستوران برادران کریم، رستوران پسران کریم و رستوران معین درباری از جمله این رستوران‌هاست. بنابراین پس از زیارت و سر زدن به مکان های دیدنی مشهد به سراغ این رستوران ها هم بروید.

مشهد را دوباره ببینم

جاهای دیدنی مشهد پارک ملت

در سفر به مشهد گزینه‌های متعددی برای گردش وجود دارد. در این متن سعی کردیم جاهای دیدنی مشهد با عکس را به شما معرفی کنیم تا با شناخت به بازدید از آنها بروید. شاید تا به حال اطلاع نداشتید که مکانهای دیدنی مشهد چه قدر زیاد است و مشهد را تنها یک شهر زیارتی تصور می‌کردید. اما به نظر می‌رسد مشهد را باید بار دیگر ببینیم. حتی در سفر یک روزه به مشهد هم می‌توان به برخی از این دیدنی ها سری زد.

 

خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.